Ile wart jest twój czas?
Czas to pieniądz. Tyle razy słyszałeś to zdanie, że najprawdopodobniej zatraciłeś jego dosłowne znaczenie. Tymczasem dla osiągnięcia większej wewnętrzenej motywacji do wydajniejszej pracy, musisz znać odpowiedź na te proste pytanie. Dlaczego? Ponieważ będziesz wiedział ile realnie kosztuje czas, jak poświęcasz na oglądanie telewizji, scrollownie facebooka, robienie zbędnych czynności, bycie mało asertywnym, wreszcie kilkakrotne w miesiącu wyjście z kolegami na piwo lub koleżankami na kawę.


Teraz trochę matematyki.

Zalóżmy, że masz pracę na etacie i świetnie zarabiasz, ponieważ firma płaci ci 5.000 zl na rękę. Pracujesz w ustawowym czasie 8 godzin dzienie. Dla uproszczenia przyjmiemy, że masz 1 miesiąc urlopu, zatem wykonujesz pracę przez 11 miesięcy.


11 x 20 dni pracy w miesiącu x 8 godzin daje nam 1760 godzin rocznie. Podziel zarobione 55.000 zł przez 1760 godzin, a otrzymasz wartość twojej godziny. Wyniesie ona 31,25 zl.


Nie zajmujemy się tym czy to dużo czy mało. Twoje zarobki mogą być 2 - 3 krotnie większe, więc godzina twej pracy kosztuje około 60 lub 90 zł. Sam policz wartość swego czasu przy użyciu tego wzoru.


KIedy już wiesz ile kosztuje twój czas, pamietaj, aby przy każdej sytuacji gdy zajmujesz sie nie tym co jest ważne w pracy ( robisz wiele,ale nie to co jest na prawdę istotne ) być świadomym, czy możesz pozwolić sobie na marnowanie czasu - marnowanie swego najwiekszego aktywa, marnowanie pieniędzy. Czy gdybyś wiedział, że codziennie ktoś wyciąga ci z kieszeni te 30 - 90 zł dalej patrzyłbyś na to spokojnie?


Możesz powiedzieć, zaraz zaraz. Przecież faktycznie nikt mi tych pieniędzy nie zabiera. nie wydaję ich. NIe ma problemu. Zgoda. Spojrz na ten temat jednak szerzej. Jeżeli poorzez lepsze poukładanie zadań, elimincję tych nie potrzebnych i delegowanie osobom, ktorych czas kosztuje mniej, zyskasz 1 godzine dziennie. Zyskasz nie tylko te 30 lub 90 zł. Zyskasz cąłą godzine na to by wygospodrowć wreszcie czas na trening w fitness klubie alboi zacząć jeździc na rowerze, który kurzy sie w piwnicy.


Gdy zsumjesz te 5 godzin z tygodnia, nie będziesz musiał nadrabiać zaleglości w weekend i spokojnie zabierzesz rodzinę na krótką wycieczkę. Możesz także wykorzystać ten zaoszczędzony czas na dodatkową wydajną pracę.


Zalóżmy, że Katarzyna jest handlowcem. Jej praca polega także na wykonywaniu zimnych telefonów do prospektów, którzy mogą być jej klientami. Ile extra telefonów może wykonać w ciagu godziny? 5 - 10. Niech bedzie tylko 5. Przemnoż te 5 telefonow do klientów przez 20 dni i 11 miesięcy w roku, a otrzymasz extra 1100 wykonanych telefonów.


Jeżeli Katarzyna pracuje na prowizji i tylko 10 % z tych telefonów zakończy z sukcesem zamknięciem transakcji, zarabiając na tym nawet tylko 10.000 zł rocznie, jak wpłynie to na jej samopoczucie i pewność siebie?


Czasem prowizja to nie tylko pieniądze. Świadomość bycia skutecznym także jest prowizją.


Poprzez lepszą pracę, bazującą na świadomości wartości swego czasu, Kasia może wyjechać z rodzina na extra wakcje i cieszyć się życiem osoby efektywnej. Należy jej się tak nagroda.


Teraz wyobraź sobe, że Piotr jest wlaścicielem hurtowni BHP i zatrudnia 5 handlowców w tym pozytywnie już zmotywowaną Katarzynę. Razem jako zespół sprzedażowy z zaoszczędzonej 1 godziny dziennie, mogą wykonać łącznie ponad 5.000 telefonów rocznie. Zakładając, że mają tylko 10 % skuteczność, która doprowadzi do 500 transakcji, zastanow się jak wpłynie na sytuacje finansową firmy Piotra tych extra 500 sprzedaży? Gdy na każej dostawie zarabia tylko 200 zł marży da mu to w efekcie 100.000 dochodu rocznie.


Jak Ci się zdaje, czy będąć świadomym wartości swego czasu, warto zmienić swoje mawyki i postawy, aby pracować wydajniej?

Zadanie Piotra polega na tym, aby pomogł jako lider swoim pracowniko tak zaplanować czas pracy i podział zadań, by zyskać tę godzinę dziennie.


Jeżeli jesteś zainteresowany poznaniem sposóbów na to, by zwiekszyć wydajność swoich kluczowych pracowników, zapytaj o możliwość dołączenia do grupy liderów w kolejnym programie Efektywności Własnej w swoim mieście.


13 wyświetlenia

© 2023 by James Consulting. Proudly created with Wix.com